Osim što je veoma širok muzički žanr, rokenrol je muzički pravac koji predstavlja globalnu potkulturu i stil života. Rok muzika je nastala pod uticajem džeza i bluza. Bez premca je najpopularniji muzički pravac sa najvećom bazom poštovalaca u Evropi i Sjedinjenim američkim državama.
Rock muzika je imala ogroman uticaj na kulturni i društveni život širom planete. Ovaj muzički žanr je vrlo brzo od svog pojavljivanja postao kulturni fenomen iz koga se razvilo mnoštvo različitih muzičkih pravaca.
Rok se prvi put pojavio u Sjedinjenim američkim državama tokom pedesetih godina dvadesetog veka.
Izraz rokenrol se u današnje vreme više vezuje za rane godine ovog popularnog žanra – pedesete i šezdesete, dok se danas ustaljeni izraz „rok muzika“ odnosi na sve podžanrove koji su tokom poslednjih decenija nastali.
Niz stilova rok muzike se izrodilo iz izvornog rokenrola a najpopularniji su:
Vremenom je iz ovih stilo nastalo mnoštvo fuzijskih rok pravaca, kao što su bluz rok, kantri rok, folk rok, ili džez rok.
Za razliku od pravaca iz kojih je nastala (bluz i džez) a koje karakteriše doza improvizacije, rok muzika se vraća klasičnoj muzičkoj formi i jasno definisanim segmentima koje opet oslikavaju tvrđi i energičniji zvuci gitare.
Jedna od prvih rokenrol pesama u istoriji je bila pesma „Johnny B. Good“ koju je izvodio Čar Beri, rodonačelnik rok muzike. Zbo političke klime kojoj u pedesetim godinama nije odgovaralo to što je Beri tamnoputi muzičar, u prvi plan muzičke scene iskače mladi izvođač po imenu Elvis Presli.
Momak koji je izvodio fuziju roka i kantri muzike – čuveni rokabili stil – veoma brzo je stekao globalnu slavu. Presli i danas nosi nadimak „Kralj roka“.
Kao zemlja začetnica rok muzike, Amerika je talas velikodušno podelila sa svetom.
Vrlo brzo nakon pojave Preslija, na menjstrim scenu stupaju bendovi kakvi su Bitlsi i Rolingstonsi. „Britanska invazija“ rok muzike nastavlja se grupama kakve su Geri i Pejsmejkersi (Gerry and Pacemakers) iz Liverpula, ili Fredi i Drimers (Freddie and the Dreamers) iz Mančestera.
Engleska je iznedrila mnoštvo legendarnih rok bendova, a neka od dodatnih imena koja se i danas pamte su Enimals (The Animals) ili Kinks (The Kinks).
Rane godine rok muzike i britanska invazija koja je počela tokom sredine šezdesetih dovele su do masovnog širenja rok kulture koja nije zaobišla ni prostore bivše republike.
Rok muzika u Jugoslaviju stiže preko bendova kao što su Zlatni prsti, koji ostvaruju ogroman uspeh na današnjem Ex Yu prostoru.
Grupa Zlatni prsti skreću pažnju domaće rock javnosti pobedom na Zaječarskoj gitarijadi 1974. godine, dok dve godine kasnije snimaju debi album „Zlatni prsti“.
Iako zvanično jugoslovenska, rok grupa Smak iz Kragujevca, danas važi za najuticajniji rok bend u Srbiji.
Smak je osnovao gitarista Radomir Mihajlović Točak koji 1974. godine izbacuje prvu stalnu postavu benda i ostvaruje ogroman uspeh kako u Srbiji, tako i širom bivše republike.
Vođena Točkom, koji se smatra genijem na gitari, po uzoru na Džimija Hendriksa, Smak je odisao veoma zanimljivom fuzijom hard roka, džeza i bluza. U poređenju sa velikim svetskim rok bendovima, muzika koju je izvodio Smak ponajviše se može uporediti sa Led Zepelinom, Dip Parpl grupom, ili Dorsima.
Hrvatski rock ni u kom smislu nje zaostajao za talasom koji se širio Jugoslavijom.
Među začetnicima hrvatskog rok talasa izdvojićemo grupu Azra, vođenu Branimirom Štulićem. Popularni Džoni je okupio grupu anarhista koji su imali jako izražene političke stavove i kroz svoju legendarnu muziku uspeli da utkaju notu koja tera na razmišljanje o društvenoj odgovornosti.
Džoni je Azru raspustio na vrhuncu slave, otišao u Holandiju 1984. godine. Nakon tri godine se vratio u domovinu, snimio još četiri albuma, ali nikada nije uspeo da Azru vrati na put stare slave.
Uporedo sa Azrom, u Sloveniji se javlja talas vođeno rok grupom pod nazivom Pankrti.
Originalno punk rock bend, Pankrti su oformljeni 1977. godine u Ljubljani. Pevač benda Peter Lovšin bio je i frontmen grupe, najzaslužniji za uspeh koji je ova grupa ostvarila na prostoru bivše republike.
Interesantno je pomenuti da su Pankrti bili jedan od prvih pank bendova oformljeni u bilo kojoj komunističkoj državi. Snimili su ukupno 16 albuma, od čega dva uživo, kao i šest kompilacija.
Godine 2007. bend se iznova aktivira, kada članove čine Lovšin, Pretnar, Kramberger i Colnarič.
Kolevka rok muzike u Jughoslaviji, Bosna i Hercegovina je iznedrila jedan od najvećih rock bendova u bivšoj državi – Bijelo Dugme.
Predvođena Goranom Bregovićem, gitaristom benda, Bijelo Dugme je više od dve decenije bilo na vrhuncu slave i bez premca kada je u pitanju mejnstrim rok. U grupu su dolazili i napuštali je velikani muzičke scene Jugoslavije kao što su Milić Vukašinović, Laza Ristovski, Alen Islamović, Željko Bebek, Mladen Vojčić Tifa.
Raspadom države, 1989. godine se raspada i Bijelo Dugme ali se ponovo okuplja 2005. godine kada odlazi na oproštajnu turneju koncetrima u Sarajevu, Zagrebu i Beogradu.
Bijelo Dugme se danas smatra legendom rock and roll muzike i bend koji je pravio najposećenije koncerte na ovim prostorima.
Radio stanice su imale ogroman uticaj širenju rok muzike u svetu.
Rock je preko radio dobio platformu za širenje društvenog i kulturološkog uticaja. Rok muzika je preko radija dopirala do svih krajeva sveta i na taj način direktno podstakla stvaranje potkultura.
Stvaranje društvenih rok pokreta započeto je pojavom Rokera i Modova u Velikoj Britaniji, a nastavljeno preko Hipija u Americi. Pank kultura je došla sedemdesetih godina, a noviji periodi iznedrili su Emo i Got kulture.
Ekipa ExYuRadio.net je za vas izdvojila 5 najslušanijih rok radio stanica.
Lista je sačinjena po prosečnom broju slušalaca na nedeljnom nivou. Ne zaboravite da u Ex Yu rock muzici možete da uživate i u pokretu ukoliko preuzmete našu aplikaciju za Android ili iOS uređaje.